13 Mayıs 2013 Pazartesi

Kekik Çayı Ve Kekik Banyosu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

EVİMİZDE YEMEKLERİMİZE KATTIGIMIZ KEKİĞİN
DOĞAL BİR KORUYUCU OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ

Türkiye, âdeta bir bitki cenneti. Özellikle de kekik konusunda çok iddialıyız. Bugün Türkiye´den en çok ihraç edilen bitki kekik. Kekik yağı da ihraç ediliyor.
“Kekik, içerdigi maddelerle hücrelerden salgilanan serbest radikalleri baglayarak saglık açısından birçok fayda olusturmaktadır. Kekik, içerigindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini gelistirmesiyle antioksidan, kanser olusumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolestrol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirmekte, tümör olusumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını dogal yollarla engellemektedir.”

Öncelikle baharat olarak ;Yagli ve agir yemeklerin tadini zenginlestirmek için mutfagimizda kullandigimiz Kekigin faydalari dikkate mutlaka almaliyiz.

HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR!

Antiseptik, antispazmotik, antikanserojen, antidiyabetik, antikolestremik olan kekigin insan vücuduna sentetik ilaçlardan daha çok yararlarini göz önünde bulundurmaliyiz!

1- Kekiğin mikrop öldürücü özelligini asla unutmamalıyız, enfeksiyonlu hastalıklar (grip, nezle, faranjit, boğaz agrıları, bogmaca ve hastalıktan dolayı ateş yapmasını önler. )

2- Krampli agrılar ve kas ağrılarına çok iyi geliyor.

3-Vücutta hücre koruma sistemlerini gelistirir.Bagisiklik sistemini kuvvetlendirir.(yeni dogan bebekler için çok yararlidir)

4- Kan dolaşım bozukluğunu düzenler.

5- Ağız yaralarını geçirmeye birebirdir.

6- Vücutta bakterilerin oluşmasını önler.

7- İç organlari temizler, düzenli çalısmasına yardımcı olur.

8- Cüzam, felç ,sara ve sinir hastaliklarina iyi gelir.

9- Kekik çayı alkolikler ve sigara içenler içinde çok faydalı bir koruyucudur.

10 - Zayıf ve solgun çocuklara kekik banyosu yaptırılabilir, yetişkinler de banyosunu yapabilirler, kekik banyosu veya çayı rahat uyutur.

11- İştah açıcıdır.

12- Kötü kokulu ve yumusak diski normalleşir.

13- Akciğer ve bronslar, mide ve bagırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp,bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözer. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler.Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında kekik çayı çok etkilidir..

14-Kekik çayına tadlandırıcı olarak karıstırılmış bal ile içilmesi organizmayı güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturabilir.

15-Vücudumuzda kapalı damarları açar.

16-Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adet zamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilir.

17- Sindirimi kolaylaştırır.

18- Her ameliyattan doğum dahil önce ve sonra (nekahat dönemi) devamlı çay gibi içilmesi hastanın çabuk iyileşmesine ve vücuda verilen ilaçların yan etkisini dışarı atmasına vesile olur. İlaçların yan etkisinden dolayı böbrek hastası olmayı önler…

19-Ders çalisanlara tavsiye, zekanizi açmak için kekik çayi kullanin.Rahtalatir,dinlendirir,sakinlestirir. Stresi azaltir ve iyi hissettirir. Çalisanlar içinde aynidir..

20- Günde 2 su bardagi sicak Kekik çayi yasliligi geciktirmekte, tümör olusumunu engellemekte, antiseptik özelliginden dolayi dis etkenlere karsi koruyucu ve kendimizi iyi hissetmemizi saglar.


KEKİK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR!

Kekik çayı hazirlamak için demliğe çayı içeceğiniz bardak kadar su koyun ve kaynatın. Suyu ateşin üzerinden aldıktan sonra 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik atın ve demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Kekik yapraklarının suyun içine inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanabilirsiniz. Otun besin değerlerini kaybetmemesi için su kaynarken atmayın. Sıcak içmeye çalışın.


KEKİK BANYOSU NASIL YAPILIR
70-100 gr kurutulmuş kekik bir tülbentin içine gevsekçe bağlanarak 2-3 litre soğuk suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra (kaynatılmaz), üstü kapalı olarak 15 dakika demlendirilir. Tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra sıcak banyo suyuna (Küvet) eklenir. Banyo suyu sicakligi 37-38 derece arasinda olmalidir ve banyo süresi 15-20 dakikayi asmamalidir. Bu süre boyunca küvet içerisinde oturularak yapilan banyodan sonra üsütülmemeli ve bir bornoza sarilinarak yatakta bir süre dinlenilmelidir.Kekegin miktarini artirarak kovaylada yapabilirsiniz…


Not : Özellikle büyüme çağında olan bebek ve çocuklarin bağışıklık sisteminin, zeka ve vücutta hücre koruma sistemlerinin gelişiminde çok yararlıdır.