20 Aralık 2012 Perşembe

Ciklet Baligi Mantari İcin Cozum

Mantar sporları sadece deride tutunabilir ve incinme ya da parazit istilası olduğunda çoğalırlar. Bu yüzden, yakalama ya da nakil sırasında balığın derisinde hafif de olsa sıyrıklar oluştuğu taktirde derhal akvaryum suyuna Sera Aqutan eklemenizi tavsiye ederim. Sera aqutan mukoza zarını koruyan ve hafif doku bozukluklarıyla sıyrıkları derhal kapatan bir bileşim içerir. Data kötü yaralanmaların ve derin sıyrıkların olması durumunda enfeksiyonu engellemek içinde “Sera Mycopur” eklemenizi tavsiye ederim. Sera ectopur, Sera mycopur’un verimini destekler, ilk aşamada ve yaralanmalardan sonra protozoaların ve bakterilerin neden olduğu ikincil enfeksiyonları önler.
Akvaryum Balikları Mantar hastalik

Topuk Dikenine Kesin Çözüm

Topuk Dikenine Denenmiş cozum
 1.  ÇÖZÜM :
       Topuk dikeni diye bilinen rahatsızlık annemde yıllar önce olmuştu. Ayağının üstüne kesinlikle basamıyordu. Doktora gitti verilen ilaçlardan bir fayda görmedi. Annem o zaman sağdan soldan kim ne derse uygulamıştı fakat çözüm bulamamıştı. Uzun zaman bu illetten kurtulmak için çaba gösterdi ve en son bir  arkadaşı anneme bir tavsiyede bulundu.
       Hiç unutmam (3-5 kilo kadar) salamuralık tuzu büyük bir tencereye doldurup ısıttı ve leğene koyup dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde ayaklarını içine sokup uzun uzun bekletti. Bunu hiç ara vermeden hergün uyguladı. Kaç gün sürdüğünü  şu an hatırlamıyorum ama bikaç günde rahatsızlığından kurtuldu. Sanırım bir hafta sürmedi iyileşmesi.
       Bu yöntemi siz de uygulayın. O güne kadar bu hastalığı hiç bilmezdik. Sonraki yıllarda, ne zaman duysak bize tanıdık geliyordu fakat heryerde herkeste olabilecek bu rahatsızlık için bu bizim kullandığımız yöntemi kimseden duymadık. Ama annem nerde bu hastalıktan bahsedilse hemen kendi çözümünü tavsiye ediyordu.
       Sizde veya çevrenizde böyle bir rahatsızlık olursa haberiniz olsun, bu yöntemi uygulayın.
Tuzu iyi tarif edelim. Bu tuz iri taneliydi, hani limon tuzuna benzeyen cinsten olanı...

 2. ÇÖZÜM :
        Bir kovaya kaynar su doldurup en az yarım saat ayak bileğinizin bir karış yukarısına kadar mümkün olduğu kadar sıcak suda tutun. Suya devamlı sıcak su takviyesi yapın. Sonra ayağınızı kurulayın. Üçte iki oranında Vicks'i, üçte bir oranında balla bir kapta karıştırın. Bu bulamacı iyice masaj yaparak bileğinizin dört parmak üzerine kadar masaj yaparak yedirin. Sonra da bir parça üzerine sürüp ayağınıza naylon torba geçirin ve çorap giyinin.
 Bu işlemi akşam yatmadan yapın. Sabaha kadar böyle kalsın. Sabah çıkarın ayağınızı yıkamayın. Silip normal çorap giyinin. Üç gün aynı işlem tekrarlanırsa, üç gün sonunda ayağınızda hiç bir sıkıntı kalmaz.