17 Kasım 2012 Cumartesi

Rutubet Kokusu Nasıl Gider

       Rutubet, evdeki nemli havadan oluşur. Nemi gidermek için evi sık sık havalandırmak, soba veya fanlı ısıtıcılarla ortamı sıcak tutup nemli havanın kurumasını sağlamak, evin içine ıslak çamaşır asmamak, mümkünse çamaşırları dışarda kurutup almak gerekir.
       Bütün bu önlemleri aldıktan sonra, bir bütün portakalın üzerine onlarca kuru karanfil batırıp bunu ve ağzı açık bir küçük kutuya yemek tuzu koyun. Bu ikisini (hem karanfilli potakalı hemde tuz kutusunu) dolabınızın bir köşesine yerleştirin hem nemi alır hemde güvelerden korur.

Mutfaktaki Küçük Sinekler

       Mutfağınızda, küçük sinekler uçuşuyorsa, bunun sebebi, kesin olarak sebze veya meyve çürüğüdür veya mutfağınızda canlı çiçek varsa çiçek toprağından kaynaklanıyordur.
        Çözüm olarak şunu önerebiliriz, bu sineklerden kurtulabilmek için önce saksıda canlı çiçek varsa  bunları balkona yada bahçeye çıkarıp, sonra da çürümüş soğan, patates, meyve ve kuru gıdalar kontrol edilmeli. Çürükleri varsa çöpe atılmalı ve çöp kovası günlük olarak boşaltılmalıdır.
        Biliyorsunuz ki mutfağın ilaçlanması oldukça zordur, o yüzden öncelikle gıda çürüklerinden ve çiçek toprağından, çöp kovasına temizliği sağlanmalıdır, sonra tütsü yakılır, daha sonra da pencereler açılıp havalandılırıldığında sinekler orayı hemen terkederler.